top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תHaim Oren

תגידו תודה - זה ישתלם לכםאחד הכלים הפשוטים והעוצמתיים להגיע ל - well being הוא להודות על הטוב והחיובי בחייך. כן , בנוסף לכושר גופני, תזונה נכונה, הרגלי שינה נכונים צריכים לדאוג להיבט המנטאלי של קיומינו.


אני פוגש די הרבה אנשים שמוקפים בשפע וברכה אבל הם ציניים ומלאי ביקורת ומסתכלים תמיד על חצי הכוס הריקה. דבר שפוגם בתחושת האושר וה - well being שלהם .

וזו טעות! מתי מבינים שזו טעות?

כאשר החיים מזמנים לך תקלות ובעיות מסוגים שונים : כמו בעיות בריאות, אובדן קרוב משפחה אהוב, בעיות פרנסה , בעיו זוגיות וכול'


טבע האדם הוא ל"נרמל", כלומר להניח שמה שהיה הוא מה שיהיה , ושהברכה והשפע שאתה נהנה מהם היום (והם מתבטאים במספר גדול של תחומים בחייך) ימשיכו באופן אוטומטי גם בעתיד.

באה מגפת הקורנה וטפחה על פנינו – עת שהתנסינו במגפה עולמית ששבשה את כל אורחות חיינו. וכל הטכנולוגיות לא עזרו . היינו די חסרי אונים מול חיידק שאפילו לא רואים בעין.

אבל ישנם גם משברים שאנו חווים בקנה מידה יותר קטן , ואשר מטלטלים אותנו. זה הזמן לעשות סוויטש בראש ולאמר תודה על בסיס קבוע לכל הדברים הטובים שהם מנת חלקינו. כי להגיד תודה כהרגל קבוע מעצים את ה – well being

הפסיכולוגים רוברט אמונס ומייקל מקאלו הראו במחקרם איך הכרת תודה והערכה של הטוב תורמות לאושר ולאיכות החיים שלנו. הם חלקו את הנחקרים לשתי קבוצות מחקר, לחצי מהמשתתפים במחקר נאמר: ״יש הרבה דברים בחיים, קטנים וגדולים, שאנחנו יכולים להעריך ולהכיר עליהם תודה. כתבו כל יום חמישה דברים טובים שקרו לכם היום. אלו לא חייבים להיות בהכרח דברים עמוקים במיוחד, אפשר לכתוב גם על הנאות קטנות כמו 'הקפה שלי הבוקר היה פשוט נפלא' ואלו יכולים גם להיות דברים גדולים - כמו תודה רבה שאני בריאה".


לחצי השני של המשתתפים נאמר לכתוב מה הם עשו באותו היום. בכל מקרה, מדובר היה סך הכל בכמה דקות ביום. כשעקבו אחריהם לאורך זמן, החוקרים גילו תוצאות מרחיקות לכת. חברי הקבוצה שהכירה תודה לא רק למדו להעריך את מה שקורה, אלא גם היו מאושרים יותר. בנוסף, הם היו החלטיים, נמרצים ואופטימיים יותר: הם גם נהיו נדיבים יותר, נהנו משינה טובה יותר, עשו יותר ספורט והיו חולים הרבה פחות.


כאשר אתה מודה על כל הדברים הטובים שיש לך כאן ועכשיו , אתה מפסיק ל"נרמל", אתה מפסיק את 'הטייס האוטומטי' שרובינו חיים תחת ההנחה שמה היה הוא שיהיה. מאמר של אוניבירסיטת הרוורד על היתרונות באמירת תודה מציין שהכרת תודה מפקסת אותך על השפע שיש לך כאן ועכשיו במקום להתמקד על מה שחסר לך. וזה לכשעצמו משפיע לטובה על ה- well being שלך

ישנו סיפור על אדם שהיה מאד עצוב מדוכא ועל כל דבר הוא היה מתלונן. אשתו הייתה מתוסכלת מאד מכיון שהוא השרה אווירה שלילית בבית. היא המליצה שילך לראות מורה רוחני שימצא פיתרון לבעיה שלו. היא מצאה מורה רוחני בכפר קטן על אחד ההרים בצפון המדינה ויום אחד לקחה את בעלה לאותו מורה רוחני. האיש נכנס לבית הפשוט של המורה הרוחני , הוא היה נבוך "מה זה כבר יכול להועיל לי" הוא חשב.


המורה חייך אליו ואמר לו : "כדי להיות שמח , עליך להודות על מה שיש לך"

" אבל איך? תמה האיש בתסכול.

"בוא" אמר המורה אקח אותך למקום שבו נמצאת התשובה. הם נכננסו לאוטו ונסעו כברת דרך עד שנכנסו לחניון בית החולים המקומי."אני בריא" התרגז האיש "אתה מבזבז לי את הזמן". חייך המורה ולקח אותו לסיור במחלקות השונות של בית החולים. ושם הם ראו חולים מונשמים, מחוברים למכונות, או חולים שצורחים מכאבים או ששוכבים במיטות חסרי אונים.


לאחר זמו מה, קרא האיש , "הבנתי ,בוא ניצא מהמקום הזה"

והמסר הוא: תודה על כל מה שיש לך עכשיו , ויש לך הרבה על מה להודות, כמו למשל הבריאות שלך , ובריאות בני משפחתך, חוש הטעם שלך, וכול'.

שום דבר אינו מובן מאליו ולכן ישנה פרטיקה מאד פשוטה ומומלצת וזה להודות על הטוב שיש בחיינו על בסיס קבוע.


להגיד תודה זה גם טוב ללב שלך!.

המחקר, שפורסם על ידי איגוד הפסיכולוגים האמריקני, מצא כי חולים הסובלים מאי-ספיקת לב ללא תסמינים, הראו ירידה ברמות של סמנים ביולוגיים דלקתיים בגוף, כתוצאה משיפור בבריאות הלב. במסגרת המחקר, נדרשו 186 נשים וגברים לנהל יומן "הכרת תודה", בו תעדו במשך שמונה שבועות למי הודו ובאילו נסיבות, במקביל לטיפול הרפואי הרגיל למחלתם.

"לב אסיר תודה הוא אכן לב בריא יותר, וניהול יומן 'הכרת תודה', זו דרך קלה לתמוך בבריאות הלב" כתב ראש המחקר, דוקטור פול מילס, מומחה לרפואת משפחה ובריאות הציבור מאוניברסיטת קליפורניה. בנוסף, מצא המחקר כי הכרת תודה תורמת לבריאות הנפש, מצב רוח משופר ושינה איכותית יותר.

תרגילים מומלצים לפיצוח 'שריר הכרת התודה'


1 הקדישו וכמה דקות ביום (בבוקר כשמתעוררים או בלילה לפני השינה) לכתוב "יומן תודה" על הדברים הטובים שיש לכם כעת

2 כמנהלים הכירו תודה לעובדים שלכם , כעובדים - הכירו תודה לעמיתכם.

3 תאמרו תודה לאנשים שאתה קשור אליהם: בני משפחה, חברים לעבודה וללימודים,

4 אמרו תודה ל"אנשים השקופים" –שהם: המלצר במסעדה, השומר בחניון , המנקה במשרד ותתפלאו איזה שינוי תעשה בהם ובעצמך

5 תעדו ביומן מה חווית כשאמרתם תודה
72 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page